економски тигар (Дејан Ајдачић 2)

Лажиреч 2023. године Филолошког друштва „Речи“ : Економски тигар

 Event Tigar

У ужем избору за Лажиреч 2023. године жири Филолошког друштва Речи је изабрао реч елита и израз економски тигар, који је изабран и за реч године.

Избор предлаганих лажиречи указује на различита људска уверења и шаролике животне погледе. Ту су ванвремене и општељудске вредности као истина, толеранција које неки наши сународници доживљају као обесмишљене, има речи које откривају друштвене и политичке назоре и наклоности, има чак и спојева примљених из других земаља, попут проевропске формулације дијалог Београда и Приштине, која прикрива наметање дијалога или назива специјална војна аоперација из руских медија којим се прикрива брутални освајачки рат. 

У балканским крајевима економију са тигром повезују већ петнаестак година. Веза грабљиве азијске мачке са економским статусом треба да укаже на знатан економски раст и развој у кратком временском периоду. Међутим, ако стварни статус економије не одражава такав напредак, тада се израз користи с лажним намерама које могу укључивати политичку манипулацију  или покушај да се створи позитиван утисак без стварног покрића. Азијским тигровима су назване територијално невелике државе које су се током релативно кратког периода брзо развиле. Економски тигрови су доскора биле државе у којима доиста живе тигрови, али је метафорички назив лако преместити и у друге регионе где њих нема, уз задржавање значења држава која се економски брзо развија. Када о економском развоју престане да се говори појмовима објективних метода процене економске успешности, разговор се премешта у сферу фигуративног и метафоричког преименовања. То буди низ асоцијација, које носе нестабилнија и личније схваћена значења и не представљају поуздан темељ за чињенично утемељен разговор.

Србија замишљена као економски тигар тако лако може да буде величана или оспоравана, јер се сама процена њеног економског статуса преноси у област фитуративног говора. Александар Вучић је још давно, као премијер употребио ту метафору Србије као економског тигра, али је ерупцију нове популарности овај спој добио током 2023. године када се проширио у употреби потцртавајући његов иронични смисао и неоснованост, што показују бројни примери новинских наслова: Економски тигар и гладни грађани, Закључак би могао да гласи – економски тигар гладује; Вучићев „економски тигар с Балкана“ заправо је мало, неухрањено маче поред контејнера; Држава економски тигар, а деца гладна; Економски тигар на паризеру и др. Да ли је Србија економски тигар, је ли то реална слика наше економије или хвалисава слика која заслужује иронично оспоравање. Били смо у прилици да у новембарском гласању за речи године будемо сведоци тог спорења. Наиме економски тигар је предложен у двема опречним категоријама – реч године и лажиреч године. Више гласова од стране интернет гласача добио је као лажиреч. По мишљењу жирија, ова реч није утемељена у српској реалности, па је израз политички мотивисан и искоришћен за стварање нереално позитивне слике. Зато је изабран за лажиреч 2023. године.

Дејан Ајдачић
20.12.2023.

usp Tigar