Статут

У складу са одредбама чл. 11. и 12. Закона о удружењима („Службени гласник РС“, број 51/09, 99/2011, 44/2018), на оснивачкој скупштини Филолошког друштва Речи, одржаној 8. фебруара 2023. године у Београду, у складу са Оснивачким актом донетим истог дана, усвојен је

СТАТУТ УДРУЖЕЊА „ФИЛОЛОШКО ДРУШТВО РЕЧИ“

Област остваривања циљева

Члан 1.

Удружење „Филолошко друштво Речи“ (у даљем тексту: Удружење) је добровољно, невладино и непрофитно струковно удружење, основано на неодређено време ради остваривања циљева у области изучавања језика и културе и унапређења науке о језику.

Циљеви удружења

Члан 2.

Циљеви Удружења су: подстицање изучавања језика и културе српског народа те језика и култура које се традиционално изучавају на српском простору; предлагање и организовање научно-истраживачких пројеката и пројеката за промовисање науке о језику и културе; бављењем актуелним питањима језика, књижевности и културе у савременом и историјском контексту; сарадња са научним установама, чији су програми повезани са циљевима и задацима Удружења (филолошки и филозофски факултети на територији Републике Србије, институти: за српски језик, књижевност, балканолошки и др, задужбине и фондације и удружења грађана, научних центара који се баве делатностима Удружења и др.); сарадња са државним организацијама и институцијама (пре свега, с министарствима задуженим за област просвете, науке и културе; задужбинама, музејима, научним, просветним и другим институцијама културе) ради остварења циљева и задатака Удружења, унапређивања науке о језику и националне културе и њеним везама са другим језицима и културама; представљање делатности Удружења јавности.

Члан 3.

Ради остваривања својих циљева Удружење нарочито:

1) издаје научни часопис „Новоречје“ у сарадњи са другим заинтересованим институцијама и удружењима;

2) издаје књиге и друге публикације везане за унапређивање науке о језику, књижевности, историје и културе у сарадњи са издавачким кућама и другим заинтересованим институцијама и удружењима;

3) организује избор речи године

4) организује друге промотивне активности од значаја за српски језик;

5) организује националне и међународне научне и стручне скупове о језику и култури – семинаре, округле столове, саветовања, симпозијуме, конференције и конгресе у сарадњи са другим научним институцијама у Републици Србији и другим земљама;

6) организује сусрете, радионице, трибине, курсеве, предавања и промоције самостално или у сарадњи са другим институцијама у Републици Србији и другим земљама;

7) обавештава јавност о делатности Удружења;

8) сарађује са државним органима и организацијама, универзитетима, школама, музејима и другим стручним удружењима и организацијама у земљи и иностранству које се баве изучавањем српског језика, историје, књижевности и културе;

9) организује стручне екскурзије за чланове Удружења.

Назив и седиште

Члан 4.

Назив Удружења је: Филолошко друштво Речи

Скраћени назив је: ФДР

Удружење има седиште у Београду.

Удружење своју делатност остварује на територији Републике Србије.

Изглед и садржина печата

Члан 5.

Удружење има печат округлог облика на чијој ивици је утиснут натпис Филолошко друштво Речи. У централном делу печата је скраћени назив ФДР. У дну печата пише седиште Београд.

Штамбиљ Удружења је правоугаоног облика са натписом Филолошко друштво Речи, Београд, Булевар краља Александра 71.

Меморандум садржи назив удружења, седиште и друге податке који олакшавају комуникацију Удружења са трећим лицима (поштански фах, телефон, имејл и веб адресе, ПИБ, матични број, назив пословне банке и број рачуна и сл.).

Услови и начин учлањивања и престанка чланства

Члан 6.

Чланство у Удружењу је добровољно, а чланови Удружења могу бити редовни и почасни.

Редовни члан Удружења може бити пунолетна особа која се бави науком о језику или посленик у области језика и културе која прихвата циљеве Удружења и Статут, на поднет писмено образложен предлог за учлањење од стране једног члана Удружења који својим потписом потврђују још два члана. Редовни чланови могу бити и научни радници који су титулу стекли у иностранству. Редовни чланови имају право да бирају и да буду бирани у органе и радна тела Удружења, одговорни су за спровођење задатака из његовог програма рада и обавезни да редовно уплаћују годишњу чланарину.

Почасни члан Удружења може бити заслужан наш или страни држављанин, првенствено онај који је допринео развитку проучавања језика и културе и учествује у раду Удружења по позиву или по сопственој иницијативи у складу са задацима из његовог програма. Почасни чланови не плаћају чланарину.

Члан 7.

Одлуку о пријему у чланство доноси Скупштина и о томе обавештава предложеног кандидата.

Члан може иступити из чланства давањем писане изјаве о иступању.

Чланство у Удружењу може престати због дуже неактивности члана, неплаћања чланарине (у року од две године), непоштовања одредаба овог Статута или нарушавања угледа Удружења.

Одлуку о престанку чланства доноси Скупштина, на образложени предлог Управног одбора.

Члану се мора омогућити изјашњавање о разлозима због којих је поднет предлог за доношење одлуке о престанку његовог чланства у Удружењу.

Права, обавезе и одговорност чланства

Члан 8.

Чланови Удружења имају једнака права и обавезе.

Члан Удружења има право да:

  • равноправно са другим члановима учествује у остваривању циљева и задатака Удружења;
  • непосредно учествује у одлучивању на Скупштини, као и преко органа Удружења;
  • бира и буде биран у органе и радна тела Удружења;
  • благовремено и потпуно буде информисан о активностима Удружења путем електронске поште или на веб-страници Удружења;
  • даје предлоге, мишљења и примедбе на рад органа и радних тела Удружења.

Члан Удружења је дужан да:

  • активно доприноси остваривању циљева Удружења;
  • учествује, у складу са интресовањем, у активностима Удружења;
  • редовно плаћа чланарину;
  • обавља друге послове које му повере Скупштина, Управни одбор и/или други органи Удружења.

Унутрашња организација

Члан 9.

Органи Удружења су Скупштина, Управни одбор и Надзорни одбор.

Функцију заступника Удружења врше председник Управног одбора, а у његовом одсуству заменик председника Управног одбора. Заступници Удружења региструју се у складу са законом.

Скупштина

Члан 10.

Скупштину чине сви чланови Удружења.

Скупштина се редовно састаје једном годишње, а по потреби и чешће.

Одржавање седнице Скупштине или учешће на седници Скупштине може бити у хибридном формату – на лицу места и путем видео конференције.

Изборна седница Скупштине Удружења одржава се сваке треће године.

Ванредна седница Скупштине може се заказати на образложени захтев Управног одбора, Надзорног одбора, као и на иницијативу најмање једне трећине чланова Скупштине и на њој се решава само о оним питањима ради којих је сазвана.

Захтев из претходног става се подноси Управном одбору у писаном облику и у њему се морају навести и образложити питања чије се разматрање предлаже.

Председник Управног одбора је дужан да најкасније осам дана пре одржавања ванредне седнице Скупштине обавести чланове Удружења о њеном сазивању и дневном реду, а ванредна седница Скупштине се мора одржати најкасније у року од 30 дана од дана подношења захтева за њено сазивање.

Седницу Скупштине сазива Управни одбор и писаним/електронским путем обавештава чланове о месту и времену одржавања скупштине и предлогу дневног реда.

Седницом председава председник или заменик председника Управног одбора или други члан Управног одбора, које одреди председник Управног одбора.

Скупштина:

  1. доноси план и програм рада и утврђује основне смернице рада Удружења;
  2. усваја Статут, као и њихове измене и допуне;
  3. усваја друге опште акте Удружења;
  4. бира и разрешава чланове Управног и Надзорног одбора;
  5. разматра и усваја, најмање једном годишње, извештаје о раду Управног и Надзорног одбора;
  6. разматра и усваја финансијски план и годишњи финансијски извештај;
  7. одлучује о статусним променама и престанку рада Удружења;
  8. одлучује о удруживању у савезе и друге асоцијације у земљи и иностранству и бира своје представнике у њима;
  9. бира почасне чланове Удружења.

Скупштина пуноправно одлучује ако је присутна најмање једна половина чланова. Скупштина одлучује простом већином гласова присутних чланова.

За одлуку о изменама и допунама Статута, статусним променама и престанку рада Удружења неопходна је двотрећинска већина гласова присутник чланова.

Управни одбор

Члан 11.

Управни одбор је извршни орган Удружења који се стара о спровођењу циљева Удружења утврђених овим Статутом, извршава одлуке Скупштине и учествује у организацији научних састанака Удружења.

Управни одбор има 7 чланова, које бира и опозива Скупштина.

Мандат чланова Управног одбора траје три године и могу се поново бирати на исту функцију највише два пута узастопно.

Управни одбор из реда својих чланова бира председника и заменика председника Управног одбора и једног или два извршна секретара – за организационе послове, научне контакте, техничку организацију научних конгреса, припрему седнице Скупштине Удружења, програмске активности Удружења, пријем нових чланова, вођење записника и сл.

За чланове Управног одбора изабрани су кандидати који су добили највећи број гласова присутних чланова Скупштине.

Председник Управног одбора је уједно и председник Удружења.

 

Члан 12.

Удружење има статус правног лица.

Председник Управног одбора заступа Удружење у правном промету и има права и дужности финансијског налогодавца.

Заменик председника је овлашћен да, у отсуству председника Управног одбора, заступа Удружење и потписује сва финансијска и новчана документа у име Удружења.

Члан 13.

Управни одбор:

  • руководи радом Удружења између две седнице Скупштине и доноси одлуке ради остваривања циљева Удружења;
  • организује редовно обављање делатности Удружења;
  • поверава посебне послове појединим члановима;
  • доноси финансијске одлуке;
  • одлучује о покретању поступка за измене и допуне Статута, сопственом иницијативом или на предлог најмање пет чланова Скупштине и припрема предлог измена и допуна, који подноси Скупштини на усвајање;
  • припрема материјал и предлоге одлука Скупштини за одлучивање;
  • одлучује о покретању поступка за накнаду штете причињену Удружењу одлукама чланова органа Удружења, у складу са законом и, по потреби, одређује посебног заступника за тај поступак;
  • одлучује о лицима овлашћеним за заступање Удружења, осим првих заступника које именује Скупштина;
  • одлучује о другим питањима за која нису, законом или овим Статутом овлашћени други органи Удружења.

Управни одбор пуноважно одлучује ако је присутна најмање половина чланова. Одлуке се доносе простом већином гласова.

Надзорни одбор

Члан 14.

Надзорни одбор врши надзор над финансијским пословањем Удружења и о уоченим неправилностима, без одлагања, обавештава Управни одбор.

Надзорни одбор има три члана које бира Скупштина, а који између себе бирају председника. Чланови Управног одбора не могу бити чланови Надзорног одбора.

Мандат чланова Надзорног одбора траје три године и могу бити поново бирани највише два пута узастопно.

Надзорни одбор подноси извештај на свакој седници Скупштине.

Остваривање јавности рада

Члан 15.

Рад Удружења је јаван.

Управни одбор се стара о редовном обавештавању чланства и јавности о раду и активностима Удружења, непосредно или путем интерних публикација, односно путем саопштења за јавност, или на други примерени начин.

Годишњи обрачуни и извештаји о активности Удружења подносе се члановима на седници Скупштине Удружења.

Члан 16.

Ради остварења својих циљева Удружење успоставља контакте и сарађује са другим удружењима и организацијама у земљи и иностранству.

Удружење се може удруживати у савезе сродних удружења и друге асоцијације у земљи и иностранству.

Одлуку о удруживању из претходног става доноси Скупштина.

Начин стицања средстава за остваривање циљева и располагање средствима

Члан 17.

Удружење може прибављати средства од чланарине, добровољних прилога, донација и поклона, финансијских субвенција, оставина, камата на улоге, закупнине и на други законом дозвољени начин.

Удружење може прибављати средства и од котизације за семинаре, скупове, конгресе и друге облике својих активности утврђених овим Статутом.

Удружење води пословне књиге, сачињава финансијске извештаје и подлеже вршењу ревизије финансијских извештаја, уколико је то утврђено прописима о рачуноводству и ревизији.

Удружење издаје зборнике са одржаних скупова и конференција, периодичне публикације и, према потреби, повремене стручне публикације за стручно усавршавање својих чланова, као и билтене и информаторе о појединим активностима Удружења.

Главне и одговорне уреднике часописа, едиција и редакција у којима је Удружење једини издавач бира Управни одбор. У публикацијама које Удружење издаје као суиздавач Управни одбор по договору са суиздавачем бира главног и одговорне уреднике и чланове редакције. Извештај о раду редакција саставни су део извештаја о раду Удружења у целини и уредништво га подноси Скупштини.

Привредна делатност којом се стиче добит

Члан 18.

Удружење прибавља средства и обављањем претежне привредне делатности:

94.12 – Делатност струковних удружења.

Удружење се у складу са законом бави и издавањем књига, часописа и другом издавачком делатношћу, осталим истраживањем и развојем у друштвеним и хуманистичким наукама, те подстиче бављењем културним активностима и изучавање језика и културе.

Удружење набројане активности обавља у смањеном обиму у складу са Законом о удружењима без циља стицања добити.

Удружење може обављати и друге делатности укључујући и спољнотрговинску делатност у складу са законом.

Удружење може почети са непосредним обављањем претежне привредне делатности тек након извршеног уписа у Регистар привредних субјеката.

Добит остварена на начин из става 1. овог члана може се користити искључиво за остваривање циљева Удружења, укључујући и трошкове редовног рада Удружења и сопствено учешће у финансирању одређених пројеката.

Удружење може имати покретну и непокретну имовину.

Престанак рада Удружења

Члан 19.

Удружење престаје са радом одлуком Скупштине, када престану услови за остваривање циљева Удружења, као и у другим случајевима предвиђеним законом.

Поступање са имовином Удружења у случају престанка рада Удружења

Члан 20.

У случају престанка рада Удружења преостала имовина предаје се Универзитетској библиотеци у Београду, у складу са Законом, уколико Скупштина не одлучи да прималац његове имовине буде неко друго домаће недобитно правно лице које је основано ради остваривања истих или сличних циљева.

Завршне одредбе

Члан 21.

На сва питања која нису регулисана овим Статутом непосредно ће се примењивати одредбе Закона о удружењима.

Члан 22.

Овај Статут усвојен је на седници Скупштине Удружења која је одржена у Београду, 8. фебруара 2023. године, којим даном и ступа на снагу.

 

Председавајући скупштине Удружења
прoф. др. Дејан Ајдачић